Batı Likya'da Deniz, Yürüyüş ve Arkeoloji

Batı Likya'da Deniz, Yürüyüş ve Arkeoloji


Likya bölgesi çağdaşlarından çok farklı antik kentleri ve kalıntıları - eşsiz coğrafyası ve hala bozulmamış doğası ve kültürü ile Türkiye’nin en çok keşfedilmek istenen coğrafyalarından biri haline geldi. Türkiye'nin en güzel deniz manzaralarını görmek - az bilinen Likya kentlerini keşfetmek - gökyüzündeki bütün yıldızları görmek - bol yürüyüş yapıp denize girmek için Batı Likya'ya gelin.

Equinox Travel olarak, Likya bölgesi maceramız 1982 yılında Arykanda kazıları ile başladı. O tarihten bu yana tüm bölgeyi köşe bucak gezdik ve gezdirdik. Turlarımızda çok az kişinin bilip ziyaret ettiği Oinoanda ve Kadyanda gibi kentlerin yanı sıra, arkeoloji dünyası için şaşırtıcı buluntular veren Tlos gibi kentler de yer almakta. Özellikle son yıllarda oldukça popüler olan “Likya Yolunun da en özel ve güzel parkurlarını seçiyoruz ve her zaman olduğu gibi arkeolog rehberler eşliğinde ve yöreye has nefis lezzetler tadarak, kalabalıktan uzak yerlerde kalarak yürüyüşlerimizi yapıyoruz ve topraklarımızın gerçek tarihini tanımaya başlıyoruz.

                   

2017 TUR TARİHLERİ

 

Tarih

Kişi Başı Fiyat

Tek Kişi Farkı

18 - 21 Mayıs

750.-TL

150.-TL

 

 

 

 

    1. Gün / Perşembe / Dalaman – Göcek

Sabah en geç 10:45’te* Dalaman’da rehberimizle buluşuyoruz. Batı Likya turumuzu hak ettiği üzere denizde başlatıyoruz. Havaalanından yarım saatlik bir yolculuk ile ulaştığımız Sarsala Koyu’ndan bize özel günübirlik tekne ile Göcek Körfezi’nde açılıyoruz. Uygun koylardan birinde yüzme ve yemek molası veriyoruz. Bu molanın ardından teknemiz bizi Martı Koyuna bırakacak ve buradan yaklaşık 4 saatlik yürüyüşümüze başlayacağız. Yolumuzun üstünde Lydai antik kentinin kalıntıları ve Yörük Mutlu’nun evi var. Yükselerek başlayan yürüyüşümüz çam ormanının içinden yavaş yavaş alçalarak Batık Hamam koyunda son buluyor. Bu keyifli yürüyüşü bir deniz sefasıyla taçlandırıp Göcek Marina’ya doğru dönüşümüze başlıyoruz. Göcek Marina’dan konaklayacağımız çiftliğe yarım saatlik bir yolumuz var. Akşam yemeği ve konaklama Pastoral Vadi’de

Öğlen ve akşam yemekleri dahil

 

2. Gün / Cuma / Kadyanda

Sabah 1 saatlik araç yolculuğunun ardından Kadyanda antik kenti ziyaretimize başlıyoruz. Doğa içinde doğal haliyle kalmış bu kalıntıları gezdikten sonra araçla Kayaköy’e gidiyoruz. Burada alacağımız öğlen yemeğinin ardından genel bir Kayaköy gezintisi yapıp yakındaki plajlardan birinde serinlemeye gidiyoruz. Karaağaç’taki pansiyonumuza ulaşmak için 1 sa 15dk’lık bir yolumuz var, ama gideceğimiz yer bu yola değer. Akşam yemeği ve konaklama Black Tree Cottage’da.

Öğlen ve akşam yemekleri dahil

 

3. Gün / Cumartesi / Pınara – Cennet Koyu

Sabah pansiyonumuzdan yürüyüşümüze başlıyoruz. Hedefimiz Pınara antik kenti. Pınara’yı gezdikten sonra yakınlarındaki bir köy evinde öğlen yemeğimizi alıyoruz ve arabayla yine Karaağaç’a geri dönüp bu sefer denize doğru bir yürüyüş yapıyoruz. Şimdiki hedefimiz Cennet Koyu. Yokuş aşağı bu kısa yürüyüş sonunda denizde yorgun ayaklarımızı dinlendiriyoruz. Keyif sonrasında yokuş yukarı aynı patikadan pansiyonumuza dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Black Tree Cottage‘da.

Öğlen ve akşam yemekleri dahil

 

4. Gün / Pazar / Oinoanda – Antalya

Sabah 1 saatlik yolculuğun ardından Tlos antik kentine varıyoruz. Burada antik kenti gezip Likya’nın yalnızca klasik Yunan ve Roma tarihinden ibaret olmadığını, aslında burada önemli prehistoric buluntular da ortaya çıktığını öğreniyoruz. Tlos gezimizin ardından öğlen yemeğimizi yiyip İncealiler köyüne doğru yola çıkıyoruz. Buradan 45 dakikalık bir yürüyüş ile Oinoanda antik kentine varıyoruz. Antik kent gezisinin ardınan Antalya Havalimanına doğru yola çıkıyoruz. Havalimanına varışımız 18’den önce olmayacaktır**.

Öğlen yemeği dahil

 

* Dalaman geliş: Pegasus SAW 06:45 – DLM 08:15 veya THY IST 09:00 – DLM 10:30

** Antalya gidiş: Antalya’dan 19:00’dan sonraki herhangi bir uçak uygundur.

 

Üç gece için oteller, 4 öğlen yemeği, 3 akşam yemeği, arkeolog rehber, minibüs ile ulaşım ve araçla ilgili tüm masraflar, yemeklerde çay, kahve, su ve meşrubat dahildir.
Alkollü içecekler hiçbir yemekte dahil değildir.
Ören yeri ve müze girişleri dahil değil, müze kart alınmasını öneririz.
Programdaki yürüyüşler, inişli çıkışlı doğal arazi şartlarında yürüyebilen herkesin yürüyebileceği parkurlardır.
 

Notlar:

 

Başvuru için : info@equinox.com.tr / 0 532 282 23 24