Doğu Karadeniz Turu

Doğu Karadeniz Turu


Zümrüt rengi çukur bölge Maçahel - Türkiye’nin en yüksek şelalesi Maral - Kara ormanlar ve Ilıman Yağmur Ormanları’nda yürüyüş için bizimle En Doğu Karadeniz'e gelin.     

 

8 - 14 Temmuz

15 - 21 Temmuz

22 - 28 Temmuz

5 - 11 Ağustos

 

Fiyat: 1595 ₺

Tek kişi farkı: 300 ₺

1. Gün: TRABZON – BATUM ŞEHİR TURU  – KOBULETİ
Trabzon’da belirlenen saatlerde buluştuktan sonra Batum’a doğru yola çıkıyoruz. Sınır işlemlerinden sonra Batum gezimiz;  Katedral, eski Batum sokakları, Altın post heykeli, Etnografya müzesi, Avrupa meydanı gibi görülmesi gereken yerleri kapsıyor. Yürüyerek yapacağımız gezimiz yaklaşık 1.5 saat sürecek. Şehir gezimiz sonrası Kobuleti’nin köyündeki pansiyonumuza yerleşiyoruz. Akşam hava ve bizim durumumuza göre Kobuleti sahile inip denize girebiliyoruz.

Yürüyüş: 1.5 saat
Araç: 3 saat

Not: Gürcistan’a geçiş kimlikle yapılabiliyor. Ama kimliğinizin yıpranmış, kenarları kalkık olmaması ve mutlaka mühürünün belirli olması gerekmekte.  18 yaşından küçük çocuklar anne ya da babalarından biri ile seyahat ediyorsa noter tasdikli  muvaffakiyet belgesi bulundurmalıdır. Ayrıntılı bilgi için iletişim bölümümüzden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

ÇOCUKLARIN KİMLİĞİNDE FOTOĞRAF YOKSA  GÜRCİSTAN’A GEÇİŞ MÜMKÜN DEĞİLDİR. BU KONUYA ÖZEN GÖSTERMENİZ GEREKMEKTEDİR.

2. Gün: KHİNO YAYLASI  

Kahvaltı ardından Khino yaylasına doğru yaklaşık 1 saat sürecek yarısı off-road tarzda olan stabilize yolda gidiyoruz. Bu yayla bildiğiniz türden orman üstü ya da geniş orman içi düzlüklere kurulmuş değil. Dağınık evlerden oluşan ve tamamen orman içinde aynı Maçahel gibi bir coğrafya. Aynı zamanda koruma altına alınmış bir bölge. Burada yapacağımız hava durumuna göre rehberinizin belirleyeceği parkurda yürüyüş yaptıktan sonra öğle yemeği molası veriyoruz. Ortalama yürüyüş 3 saat orman içinde stabilize yayla yolunda oluyor. İsteyenler ata binebilir. Dinlenme sonrası geri dönerek vakit kalmış ise Botanik Park’a gidebiliyoruz. Burası içinde de en az 1 saatlik yürüyüş yapacağız. Akşam pansiyonumuza geri dönüyoruz.

Yürüyüş: 3 saat
Araç:  2-3 saat

3.Gün: MENÇUNA ŞELALESİ – BORÇKA KARAGÖL – MACAHEL

Bugün sabah erkenden alacağımız kahvaltı sonrası direkt Sarp Sınır Kapısı‘na giderek çıkış işlemlerine başlıyoruz. Aracımızla Türkiye tarafında  buluşup Arhavi içinden geçerek Kamilet vadisindeki Mençuna şelalesine uğruyoruz.  Şelale için yaklaşık 30 dakikalık çıkışı göze almalısınız. Göreceğiniz manzaranın yorgunluğunuzu alacağına eminiz.  Hava güzel ise şelalenin havuzuna girme şansımız oluyor. Yine aynı patikadan dönüşe geçiyoruz. Aracımızla buluştuktan sonra bir başka güzelliğe Borçka Karagöl’e doğru harekete geçiyoruz. Heyelan gölü olan Karagöl’ün etrafını yaklaşık 40 dakikalık bir yürüyüş ile dönüyoruz. Her açıdan görme fırsatını bulacağımız bu yürüyüş sonrası yine aracımız ile 1830 metrelik Maçahel geçidine çıkıyoruz. Eğer hava açık ise neden ‘çukur bölge’ dendiğini kendi gözlerimizle görüyoruz. Fotoğraf molasından sonra pansiyonumuza doğru harekete geçiyoruz. Bugün birçok noktayı görmüş olarak Batum’dan Maçahel’e  geçmiş oluyoruz.  Dolu dolu geçen bu günümüzü isteyenlerle kısa yürüyüşle taçlandırıyoruz. Pansiyonumuzdan yukarı doğru çıkıp ormanın derinliklerine dalabilirsiniz. Tabi hava kararmadan dönmek koşuluyla. 

Uykumuz gelene kadar pansiyon sahipleri ile yapacağımız samimi muhabbette Macahel hakkında bilgi edineceğiz.

Yürüyüş: 2-3 saat
Araç: 4 saat

4. Gün: MARAL ŞELALESİ – CAMİLİ KÖYÜ

Güzel bir kahvaltının ardından Türkiye’nin tek kırımdan dökülen en yüksek şelalesi olan 63 metrelik Maral Şelalesi’ne doğru hareket ediyoruz. Hava ve grup şartlarına göre rehberiniz bu günün yürüyüş süresini uzatıp kısaltabilecektir. Yarım saat yürüyüş mesafesi kalana kadar şelaleye araçla gidilebiliyor. Uzun yürüyüş isteyenleri çıkarken değil de geri dönüşte yürütüyoruz. Şelaleyi gördüğümüz ilk yerde bir seyir terası var ve burada daha aşağı inmek istemeyen misafirlerimiz oturabiliyorlar. Aşağı iniş oldukça dik ve dikkatli bir şekilde inmek gerekiyor. Çoğunlukla korkuluklu merdivenler olan inişte grup olmanın verdiği faydalardan yararlanıyoruz. Herkes birbirine yardım ediyor. Şelalenin altında soyunma kabinleri mevcut. Cesaretli olanları, aslında soğuk olmayan ama çok yukarıdan döküldüğü için rüzgarın etkisiyle soğuyan suya davet ediyoruz. Başka bir yerde deneyimleyemeyeceğiniz bu güzelliği kaçırmamanızı öneriyoruz. Yaşadığımız bu deneyim ile soğuyan bedenlerimiz, indiğimiz o dik patikayı çıkarken ısınıyor. O yürüdüğümüz patika ve merdivenleri yapan amcanın akrabalarının işlettiği seyir terasında dinlenme ve çay molasından sonra araca doğru geri yürüyoruz. Dönüşte öğle yemeğimizi başka bir güzel mekanda İremit pansiyon’da alıyoruz. Yemek sonrası araçla devam ederek Camili Köyü‘nü, sınır kapısını ve tarihi ahşap camisini görme fırsatı buluyoruz.  Yine yorucu ama bir o kadar da zevkli ve çeşitli deneyimlerle dolu bir günün ardından pansiyonumuza geri dönüyoruz.

Yürüyüş: 1.5-3 saat
Araç: 1.5 saat

5. Gün: FINDIK VE  LEKOBAN YAYLALARI – ALABALIK DERESİ – ŞAVŞAT

Sabah alacağımız  kahvaltıdan sonra bir başka boyut için pansiyonumuzu terkederek araç ile 45 dakika kadar  giderek stabilize orman yolundan Fındık Yaylası‘na varıyoruz. Bugünkü yürüyüşümüz hava şartlarına göre değişecek. Direkt Fındıklı Yaylası’na kadar araç ile çıkıp yürüyüşe buradan başlayacağız ya da daha yukarı çıkarak İndastvinda Geçidi’nden başlayacağız. Araç ile buluşma yeri değişebilir. Yani başlangıç yerine göre yürüyüşümüzün bitiş yeri değişecek. Dolayısı ile siz aynı sürede yürüyüş yapacaksınız.  Öğle yemeğini Lekoban’da yayla evinde alacağız. İyice dinlenmiş olarak akşam konaklayacağımız Şavşat’a doğru harekete geçiyoruz. Lekoban Yaylası’ndan sonra inişimiz devam edecek ve gittikçe Şavşat’a ismini veren ‘Kara Orman’ lara doğru giriş yapacağız. Hava ve yol durumuna göre araç ile belirleyeceğimiz buluşma yerinde araca binerek yaklaşık 1.5 saat sonra otelimize varacağız. Bu yol üzerindeki Karçal (Alabalık) Deresi üzerindeki HES çalışmalarını hayret ile izliyoruz malesef! Konaklayacağımız otelimizde dinlenmeye geçebiliriz artık.

Yürüyüş: 4-5 saat
Araç: 3.5 saat

6. Gün: ŞİRATA GÖLLERİ – ŞAVŞAT KARAGÖL – ŞAVŞAT

Sabah alacağımız kahvaltının ardından 45 dakikalık araç yolculuğu ile Şavşat’ın en büyük köyü olan Pınarlı Köyü’nden geçerek muhteşem köfte ve garnitürlerini yiyeceğimiz Balıklıgöl’e varıyoruz. Küçük bir çay molasından sonra yürüyüşe geçiyoruz. Arsiyan Dağı’nın eteklerinde yükselerek göreceğimiz iki yanlı manzara muhteşem. Zaman zaman yok olmaya yüz tutmuş kağnı arabası izlerini takip ederek ilerleyeceğimiz patika bizi Şirata Gölleri’nin ilki ve küçüğü olan göle çıkarıyor. Gittiğimiz mevsime göre su seviyesi değişen gölün rengi beklemiş yoğurt suyuna benzediği için bu ismi almış. Hemen yukarısındaki ikinci ve ismi Büyük Şirata olan göle çıkıyoruz ve uzun bir mola veriyoruz. Eğer şanslı isek ortamın bakirliğinden yararlanan Angut kuşlarını görebiliriz. Yürüyüşümüze çok az daha çıkış ekleyerek orman içine giriyoruz. Bu noktadan hava açık ise Karçal Dağları’nı ve ötesini rahatlıkla görebiliyoruz. Sonra kağnı yoluna bağlanan kadar dik inişler yapıyoruz.  Buradan yaklaşık yarım saat daha yürüyerek dairemizi tamamlıyoruz ve artık  yemek zamanı. Yemek sonrası Balıklıgöl’de dinlenerek Şavşat Karagöl’e doğru harekete geçiyoruz. Biraz araç biraz yürüyüş ile Karagöl’e varıyoruz. Karagöl’de varış saatimize göre mola veriyoruz. Artık dönüş vakti. Aracımız ile yol üstündeki Cevizli Kilisesi’ne uğrayarak otelimize geri dönüyoruz.

Yürüyüş: 3 saat
Araç: 2 saat

7. Gün: AYRILIK GÜNÜ – ŞAVŞAT – TRABZON 

Bugün sabah kahvaltımız sonrası Şavşat-Artvin-Borçka hattının manzaralı yolları üzerinden yaklaşık 3.5 saatte Hopa’ya varacağız. Dönüş yolu üzerinde Artvin ve Deriner Barajını görebileceksiniz. Biletini Hopa üzerinden almış olan misafirlerimizi burada uğurluyoruz. Trabzon’dan uçacak yolcularımızı ise Trabzon Havaalanı’na götürüyoruz.

 

NOTLAR

Dahildir

Dahil değildir

Başvuru için : info@equinox.com.tr / 0 532 282 23 24