Gürcistan Büyülü Orman

Gürcistan Büyülü Orman


Gürcistan'ın yeni gözdesi Batum'u, Svanların saklı dünyasını, Kafkas Dağları'nın ihtişamını, buzulları ve buzul göllerini ve Avrupa'nın en yüksek köyü Ushguli'yi keşfetmek için Büyülü Orman Gürcistan'a gelin.                                                                                                     

12 - 18 Ağustos

675 $

28 Ağustos - 3 Eylül

675 $

 

1. Gün : HOPA – BOTANİK PARK – KOBULETİ

06.25 İstanbul – Hopa THY uçuşu ile gelen misafirlerimizi Hopa terminalinde karşılıyoruz. Aracımız ile Sarp sınır kapısına giderek çantalarımız ile birlikte gümrükten geçiyoruz. Diğer tarafta bir başka aracımıza yerleşerek Batum şehir merkezinden direk Avrupa’nın ikinci en büyük botanik parkı olan Batum botanik parkına gidiyoruz. 102 yaşını kutlayan park çok büyük ve biz yaklaşık %15’ini geziyoruz. Bugün ilk gün olduğundan 1.5 saatlik gezi sonrasında yorgun bedenlerimizi dinlendirmek üzere Kobuleti’deki köyümüze, Aras pansiyona yerleşiyoruz. Öğle yemeği pansiyonda. Dinlenmenin ardından hava ve sizin durumunuza göre Kobuleti sahile gidip denize girebiliriz.

 

2. Gün: KHİNO YAYLASI – KOBULETİ

İyice dinlenmiş olarak alacağımız kahvaltı sonrası bir başka güzellik Khino yaylasına gidiyoruz. Yaklaşık 1.5 saat araç yolculuğundan sonra yaylada 10 km’lik yürüyüş yapıyoruz. Yürüyüşümüz yukarı Khino yaylasındaki gizli şelaleye doğru oluyor.  İsteyenler at binebiliyorlar. Yürüyüş sonrası öğle yemeğimizi de hava şartlarına göre belirliyoruz. Ya kumanya yapacağız ya da yayla evlerinden birinde yiyeceğiz. Manzarası, Kintrishi nehri, klisesi, köprüleri ile Khino yaylası, Acara bölgesi insanlarının kullandığı bizim yaylalardan çok da farklı olmayan yayla. Mtirala milli parkının üzerinde yer alan yayladan dönüşte vakit kalırsa milli parkı da görme fırsatımız oluyor. Günün sonunda eğer güneşli bir hava ise dönüşte Kobuleti sahile gidip denize girme şansı elde ediyoruz. Kintrishi nehri üzerindeki dere havuzlarında suya girme seanslarını yazmaya gerek duymadık. Akşam konaklama ve yemek yine Aras pansiyonda.

 

3. Gün: CHALADİ BUZULU

Sabah erken kahvaltı sonrası Mestia bölgesine doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 5 saat sürecek yolculuğumuzda güzel manzaralar göreceğiz. Kalacağımız pansiyonda öğle yemeğini aldıktan sonra Chaladi buzuluna yürüyeceğimiz noktaya gidiyoruz. Yol durumuna göre biraz daha geriden yürüyüşe başlayabiliriz. Normal şartlarda 45 dakikalık yürüyüşün ilk bölümü dik olsa da sonrası  için neredeyse düz ayak diyebiliriz. Dünyanın en alçak buzulu olma özelliğine sahip  Chaladi buzulu 1750 metre civarından başlıyor.  Gidilen mevsime göre buzulun ucu erimeye bağlı olarak ilerde ya da geride oluyor. Buzul dibinde fotoğraf molası veriyoruz. Hava şartlarına göre buzul da taş düşme riski var. Rehberimizin uyarılarını dikkate alarak fotoğraflarımızı çektikten sonra yine aynı noktadan geri yürüyerek araca biniyoruz. Git-gel toplam 2 saatlik yürüyüş yapıyoruz. Yüyürüş sonrası Svan halkını yakından tanıyacağımız Mestia’ya geçerek sokaklarını arşınlıyoruz. Efsanevi ve UNESCO’NUN koruması altında olan Svan kulelerini yakından hatta içine girerek geziyoruz. Panoramik Mestia manzarası ile büyülendikten sonra otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği otelde.

 

4. Gün: KORULDİ GÖLLERİ- MANZARA TEPESİ- MESTİA

Sabah kahvaltının ardından Koruldi gölü için harekete geçiyoruz. Yürüyüşümüz Mestia’nın içinden geçerek yükselmeye başlıyor ve yaklaşık 1 saat 15 dakika sonra manzara tepesinde son buluyor. Bu çıkışımız stabilize yoldan olacak fazla dik değil ama hep çıkışlı. Manzara tepesinden sonra Koruldi gölüne doğru devam ediyoruz. Ağaçsız steplerde geçecek yürüyüşümüz yaklaşık 1 saat sonra göl kenarında son buluyor. Fazla büyük olmayan ana göl ve irili ufaklı küçük göller topluluğunun manzarası harika. Eğer hava açık ise 360 derece dağ manzarası ile sarılmış bir bölgede olduğumuzu göreceksiniz. Bugün öğle yemeğimizi kumanya şeklinde alıyoruz. Açık büfe sandwich desek daha doğru olur. Göl kenarında vakit geçirdikten sonra manzara tepesine kadar aynı rotadan dönüşe geçiyoruz. Manzara tepesinden sonra bu sefer patika yola gireceğiz ve Mestia’ya farklı bir yoldan inmiş oluyoruz. Yaklaşık 5 saat yürümüş olarak dinlenmeye geçiyoruz. İsteyenler serbest zaman içinde, dün Mestia gezilerinde gözlerine kestirdikleri dükkanlardan alış veriş yapabilirler.  Akşam yemeği otelde.

 

5. Gün: SHDUGRA ŞELALELERİ

Bugün muhteşem manzaralar bizi bekliyor. Becho bölgesinde yer alan Mazeri köyünün yukarısına kadar yaklaşık 45 dakikalık araç yolculuğu sonrası Dolra nehri boyunca yürüyüş yapıyoruz. Eriyen buzullar nehir yatağını tam olarak doldurmuş oluyor. Heybetli nehri izleye izleye Doğu Karadeniz ormanlarını anımsatan yürüyüş patikası ile yavaş yavaş yükselmeye başlıyoruz. Yaklaşık 7 km sonra şelaleleri ilk gördüğümüz yere gelmiş oluyoruz. Sonrasında 3 askerin beklediği sınırdan geçerek Shdugra şelalelerine doğru dik tırmanışımız başlıyor. Yaklaşık yarım saat sonra suyun şiddetine göre yaklaşabildiğimiz kadar yaklaşıyoruz. Eğer şelaleleri tam olarak karşıdan görmek istiyorsanız biraz ıslanmayı göze almalısınız. Bol fotoğraf çektikten sonra geri dönerek dere kenarında kumanyamızı alıyoruz. İyice dinlenmiş olarak geri aynı patikadan inişe geçiyoruz. Araca vardıktan sonra hava durumuna göre köy içinde meyve bahçelerine dalabiliriz. Tabi sahiplerinden izin alarak. Akşam yemeği otelde.

 

6. Gün: USHGULİ KÖYÜ – MESTİA

Bugünü dinlenmeye ayırıyoruz. Hava durumuna göre ya bizim minibüsle ya da oradan kiralayacağımız Mitsubishi Delica minibüslerle Avrupa kıtasının en yüksek köyü olma özelliğine sahip Ushguli köyüne gidiyoruz. Yol yaklaşık 1.5 saat sürecek. Yol üstünde göreceğimiz manzaraları burada anlatmaya gerek duymadık. Bol fotoğraf molasından sonra varacağımız köyde yürüyüş yapmadan olmaz. Öğle yemeğimizi köyün bir restoranında yiyeceğiz. Yemeğe kadar küçük yürüyüşler yapmak isteyenler için alternatif çok. Köy etrafını, hatta Shkhara buzuluna doğru kısa bir yürüyüşte yapabiliriz. Köyden buzul yaklaşık 7.5 km. Dolayısı ile hepsini yürüyemiyoruz. Yürümek istemeyenler bol çeşitli kafelerden birinde vakit geçirebilirler. Yemek saatinde rehberimizin belirlediği yerde buluşuyoruz. Çeşitli yöresel tatlardan oluşan yemek seçeneklerini rehberinize bırakın. Yemek sonrası aracımıza geçerek dönüş yoluna geçiyoruz. Akşam yemeği yine otelimizde.

 

7. Gün: ENGURİ NEHRİ ve BARAJI – BATUM ŞEHİR MERKEZİ – SARP SINIR KAPISI

Artık yaşadığımız güzel bir haftanın sonuna geldik. Sabah  erkenden alacağımız kahvaltı sonrası artık Svaneti bölgesine veda ediyoruz. Kahvaltı sonrası valizlerimizi araca yükledikten sonra Batum şehir gezisi için yola çıkıyoruz. Yol üzerinde Enguri nehri boyunca ilerleyerek güzel noktalarda fotoğraf molası veriyoruz.  Avrupa’nın en yüksek ikinci barajı olma özelliğine sahip Enguri barajı 271.5 mt yüksekliğinde. 1961 yılında yapılan barajın en önemli özelliğinden birisi de elektrik kablolarının yer altından şehre verilmesi. Halen çalışan barajda vereceğimiz mola sonrası Batum’a doğru yola devam ediyoruz. Yaklaşık 4 saat sürecek yolculuğumuz sonrası öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz. Ama bizim tavsiye edeceğimiz ve memnuniyet seviyesi yüksek restoranda yiyebilirsiniz. Yemek sonrası Batum gezimiz;  Katedral, eski Batum sokakları, Altın post heykeli, Etnografya müzesi, Avrupa meydanı gibi görülmesi gereken yerleri kapsıyor. Aracımız ile buluştuktan sonra turumuz Sınır kapısında biteceğinden katılımcılarımız kendi imkanları ile Hopa’ya gideceklerdir. Gerekli bilgiyi rehberimiz verecektir. Artık vedalaşma zamanı. Tecrübelerimiz bize gösterdi ki öyle sıradan vedalaşma yaşamıyoruz. Dolu dolu geçen 7 günün ardından Eko-Turizm konsepti gereği kaynaşan gruplar normal hayatlarında da görüşmeye devam ediyorlar. Sıkı dostluklar kuracağınıza eminiz. 

NOTLAR

Dahildir

Dahil değildir

Başvuru için : info@equinox.com.tr / 0 532 282 23 24