Ilgaz Dağı ve Batı Karadeniz Off Road Turu

Ilgaz Dağı ve Batı Karadeniz Off Road Turu


Muhteşem ormanlar, Küre Dağları, Ilgaz Dağları, Safranbolu, kanyonlar, şelaleler, göller, mağaralar, yaylalar ve yeşilin her tonu Batı Karadeniz'de. Bu esrarengiz bölgeyi keşfetmek için off-road'a gelin. 

 

2017 TUR TARİHLERİ

 

Tarih

Kişi Başı Fiyat

Tek Kişi Farkı

4x4 Araç Katılım Payı

08 - 11 Haziran

1250.-TL

250.-TL

500.-TL

 

 

 

 

Safranbolu, Küre Dağları Milli Parkı, Ilıca / Pınarbaşı Kanyonu, Ilgaz Dağı Büyük Hacat Zirvesi, Ilgaz Dağı Milli Parkı
Batı Karadeniz ve Ilgaz Dağları turu, hem doğası bakımından hem de el değmemiş ve çok az bilinmesi bakımından oldukça çekici bir bölgedir. Yerel köyleri çok ilginçtir. Bölgenin ormanları sıklıkla ladin, köknar, meşe ve kayın’dan oluşuyor. Küre Dağları, ulaşılması zor olduğu için bakir kalmış. Dağları diklemesine yaran büyük kanyonlar şelale ve nehirlerle dolu olduğu için de ayrıca keyifli.
Ilgaz Dağları şarkılara ve efsaneler konu olmuş Büyük ve Küçük Hacet adlı iki zirveden oluşuyor.
 

1. Gün / Perşembe / Geliş / Gerede – Yenice Ormanları / Safranbolu
Sabah saat 07:00’de İstanbul’da rehberimizle buluşuyoruz (buluşma yeri daha sonra bildirilecek) ve otobüsle Gerede’ye doğru yola çıkıyoruz*. Gerede’de öğle yemeğinden sonra Esentepe yanından “off-road” parkuruna girip muhteşem Batı Karadeniz ormanlarının içinde ve zorlu dağ yollarında “off-road” deneyimi yaşıyoruz. Arkut Dağı’nı yer yer oldukça bozuk orman yollarını aşarak, küçük bir Batı Karadeniz köyü olan Pazarköy’e varıyoruz. Pazarköy’de verdiğimiz kısa molanın ardından araçlar ile hareket ederek Pazarköy Göleti’ne varıp kuzeye, Yenice Ormanları istikametine hareket ediyoruz ve bu görkemli ormanlarda “off-road” sürüş deneyimi yaşıyoruz... Güney ve Yenice’den geçip, Şeker Kanyonu’na girerek eşsiz güzellikteki Karadeniz yaylalarının içinden Karabük yönüne dinlendirici ve keyifli bir sürüş yapıyoruz… Buradan da ana yolu takip ederek Safranbolu’ya varıyoruz. Safranbolu’da otele yerleştikten sonra dileyenler tarihi Cinci Han Hamamı’nı ziyaret edebilir. Akşam yemeği ve konaklama Safranbolu otelde. Yemekten sonra dileyenler için Safranbolu’da serbest zaman.
* İstanbul dışından gelecek olanlar sabah saat 07:00’de İstanbul’da, veya aynı gün saat 12:00’de Gerede’de hazır bulunmalıdırlar. Tur Gerede’de başlayıp aynı noktada biteceğinden, araçlarıyla Gerede’ye gelenler burada araçlarını bırakabilirler.
Öğlen ve akşam yemekleri dahil

 

2. Gün / Uluyayla – Ilıca Şelaleleri / Daday 
Sabah 08.00’da yola çıkıyoruz. İlk durağımız Batı Karadeniz’in en büyük ve gerçekten en “ulu” yaylası olan Uluyayla… Safranbolu–Bartın yolunu bir müddet takip ettikten sonra, muhteşem ormanlarla kaplı Uluyayla yoluna giriyoruz. Dağ ve orman yollarını aşarak Uluyayla - Kırlangıç Mağarası’na kadar “off-road” yapıyoruz… Kırlangıç Mağarası’na varıp mağarada keşif yürüyüşüne çıkıyoruz. Mağara keşfi sonrasında öğlen yemeğimiz var… Öğlen yemeği menüsü: Mangalda alabalık, tavuk ızgara, çoban salata, patates salatası ve meyve… Yemekten sonra, bu kez doğuya yönelerek Ilıca Kanyonu’na hareket ediyoruz…
Uluyayla -  Ilıca arasında zorlu “off-road” parkurlarında size ciddi bir arazi deneyimi yaşatıyoruz. Yorucu bir “off-road”un ardından ana yola ulaşarak, Pınarbaşı üzerinden Ilıca Şelaleleri’ne varıyoruz ve şelalede yüzme molası veriyoruz. Molanın ardından rotamızı Daday'a çevirerek yaklaşık 30 km.lik bir yolculuktan sonra Daday'a İksir Resort otele yerleşiyoruz.
Öğlen ve akşam yemekleri dahil
 

3. Gün / Ilgaz Dağı Milli Parkı Büyük Hacat Zirvesi / Ilgaz Dağı
Sabah saat 08.30’da yola çıkıyoruz. Kurtuluş Savaşı sırasında İnebolu’dan Ankara’ya gizli silah sevkiyatının yapıldığı, Şehit Şerife Bacı gibi Anadolu kahramanlarının kağnılarını sürdükleri yollardan geçerek Saraycık Yaylası’na varıyoruz. Artık, Batı Karadeniz’in en zengin doğal yaşam çeşitliliğine sahip, Ilgaz Dağları Milli Parkı sınırları içindeyiz… Öğle yemeği Saraycık Yaylası’nda piknik…
Öğle yemeğinin ardından Anadolu’da köknar ağaçlarının en yoğun olduğu bölgelere doğru “off-road” sürüş deneyimi yaşıyoruz... Bölgedeki kaçak ağaç kesimi ve orman yangınlarının kontrolünde önemli rol oynayan, Bakacık Yangın Kulesi’ne varıyoruz. Ilgaz Dağları Milli Parkı’na en hâkim noktada konuşlanmış Bakacık Yangın Kulesi mevkiinde çay ve kahve eşliğinde alabildiğine büyük orman okyanusu manzarasını seyrediyoruz. Bu keyiften sonra “Büyük Hacet Zirvesi”ne hareket ediyoruz. Eşsiz güzellikte ve keşfedilmemiş Ilgaz Dağları’nın içinden, derin vadileri ve uçsuz bucaksız ormanları geçerek 2.600 metreye yaklaşan ve Ilgaz Dağları’nın en yüksek zirvesi olan ve Büyük Hacet’in zirvesine tırmanıyoruz. Büyük Hacat Zirvesi hala kar nedeniyle kapalı değilse, zirveye kadar çıkarak, zirvede kahve ve çay eşliğinde Karadeniz ve İç Anadolu Yaylası’nın seyrediyoruz. Zirveden sonra Beçin üzerinden, yine hiç kullanılmayan yollardan geçerek Ilgaz Dağı Kayak Merkezi’ne varıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Dağbaşı Otel’de.
Öğlen ve akşam yemekleri dahil

 

4. Gün / Eve dönüş: “Kırkpınar Gölü, Bayramören Köyü ve İstanbul’a hareket…”
Sabah saat 09.00’da yola çıkıyoruz. Batı Karadeniz’in İç Anadolu Yaylası’na bakan Kırkpınar Gölü’nden geçerek, bu bölgeye özgü köylerden Bayramören’e varıyoruz.  Bayramören’den ana yola inip yaklaşık 100 km. ana yolu takip ederek Gerede’ye varıyoruz. Gerede’de alınacak öğle yemeğinin ardından otobüsle İstanbul’a dönüyoruz. Saat 19:00 gibi Istanbul’a varıp vedalaşıyoruz. (Otobüsün varacağı nokta daha sonra bildirilecek).
Öğlen yemeği dahil

Üç gece için oteller, tüm öğlen yemekleri, 3 akşam yemeği, uzman rehber, minibüs ile ulaşım ve araçla ilgili tüm masraflar, yemeklerde çay, kahve, su ve meşrubat.
Programdaki yürüyüşler, normal arazi şartlarında yürüyebilen herkesin kolaylıkla yürüyebileceği parkurlardır. Zor bir parkur yoktur.

KEYİFLİ MACERALAR!
Notlar: