Köprülü Kanyon Milli Parkı veya Pisidia Macerası

Köprülü Kanyon Milli Parkı veya Pisidia Macerası


Pednelissos - Selge - Gökbel ve Zerk Yaylaları - Uçarsu Şelaleleri - Yerköprü, Delisarnıç, keçiler... Bu turumuzda Pisidia'nın neredeyse hiç gezilmeyen dağlarını - ormanlarını - şelalelerini ve antik kentlerini keşfetmeye gidiyoruz...

Köprülü Kanyon ve Pisidia'nın henüz boyanmamış patikaları

 

2017 TUR TARİHLERİ

 

Tarih

Kişi Başı Fiyat

Tek Kişi Farkı

18 - 21 Mayıs

600.-TL

110.-TL

 

 

 

 

 

 

Pisidia, Pamfilya düzlüğünün (Antalya – Alanya arası) hemen kuzeyinde kalan ve Toros Dağlarının hakim olduğu dağlık alanın antik adıdır. Pisidialılar, komşuları ve akrabaları Likyalılar gibi Luwi dilinde konuşan yerli bir Anadolu halkıdır. Antik çağ yazarları onlardan özellikle özgürlüklerine düşkün, Büyük İskender’e ve Roma İmparatorluğu’na kafa tutmuş, savaşçı ve kahraman bir kavim olarak bahseder. Günümüzde dahi bölgenin büyük bölümüne ancak arazi taşıtlarıyla veya yürüyerek ulaşılabilmektedir. Bu sayede korunmuş Pisidia’nın insan eli değmemiş coğrafyası bize sınırsız güzellikler sunar. Yürünecek rotaların hemen hepsi antik güzergahlar üzerinde olacak, antik yollar rahatlıkla görülebilecek ve çoğunlukla muhteşem güzellikteki bir coğrafya bize eşlik edecek.

 

1. Gün / Perşembe / Antalya varış / Köprülü Kanyon
Sabah saat 09:00’da Antalya Havalimanı’nda rehberimizle buluşup yola çıkıyoruz. Bugün rotamızı Köprülü kanyon Milli Parkına çeviriyoruz. İlk durağımız Selge antik şehri. Antik kenti detaylı bir şekilde gezdikten sonra, Akarca mahallesinden muhteşem oluşumlardan geçerek Gövez Mevkiinde bulunan konaklama alanımıza gidiyoruz. Konaklama, yörede bir efsane olmuş, Gök Tevfik’in evinde. Akşam yemekte ateş başında mangal ve Gök Tevfik’ten Türkmen Kavalı keyfi yapıyoruz. Geceleme Gövez’de bungalovlarda.
Toplam Yürüyüş : 8 km / 4 saat 45 dk.
Parkur derecesi : 2
Taşınması gerekli malzeme : En az 1 litre su (kişiye ve mevsime göre değişiklik gösterebilir)
Öğlen ve akşam yemkleri dahil

 

2. Gün / Cuma / Yerköprü ve Selge
Sabah kahvaltıdan sonra Selge antik kentine çıkarak burada eşsiz kaya oluşumları arasında Selge’den antik döşeli yolları takip ederek Delisarnıç Bölgesine yürüyoruz. Öğle yemeğimiz piknik olacak. Daha sonra aracımızla Büyük Kanyonun en kuzey yönüne ilerliyoruz. Buradan eşsiz manzaraya sahip Kanyon başına yürüyoruz. Bugün son durağımız bir tabiat harikası olan Yer Köprü. Koca Köprüçay’ın tonlarca ağırlığındaki suları küçücük bir delikte kaybolduktan sonra 3 metre aşağıda yeniden yer üstüne çıkıyor. Yerköprü’den mevsime göre Büyük Kanyon içerisine ilerleyerek burada yüzme molası veriyoruz. Bu gece konaklamamız Köprü Çay Kenarında ahşap bungalovlarda.
Toplam Yürüyüş : 8 km / 3 saat 45 dk.
Parkur derecesi : 2
Taşınması gerekli malzeme: En az 1 litre su (kişiye ve mevsime göre değişiklik gösterebilir), yüzmek isteyenler için mayo ve havlu
Öğlen ve akşam yemekleri dahil

 

3. Gün / Cumartesi / Selge - Pednelissos
Sabah kahvaltıdan sonra bir kez daha Selge / Zerk yönüne çıkıyoruz. Bu sefer, tüm Pamfilya Ovası’nı Selge’ye bağlayan ve yine yer yer çok iyi korunmuş antik güzergahları takip ederek, Selge’nin amansız düşmanı olan antik Pednelissos Kenti’ne doğru yürüyoruz. Bu yürüyüş, hala Yörükler tarafından kullanılan ve araç yolu ile bağlantısı olmayan bir patikada gerçekleştirilecek. Aracımızla buluşarak konaklama için Kozan köyünde bir pansiyona gidiyoruz. Burada akşam yemeğimiz için köy tavuğu, tarhana çorbası, alabalık gibi yöresel seçeneklerimiz olacak.
(Burada konaklama şartları bir köy pansiyonu olduğu göz önüne alınarak düşünülmelidir.)
Toplam Yürüyüş : 16 km / 6 saat 45 dk.
Parkur derecesi : 3
Taşınması gerekli malzeme: En az 1 litre su (kişiye ve mevsime göre değişiklik gösterebilir), öğle yemeği malzemesi, (tarafımızdan verilecek), yedek malzeme.
Öğlen ve akşam yemekleri dahil

 

4. Gün / Pazar / Pednelissos – Uçarsu Şelaleleri – Antalya / Gidişler
Sabah kahvaltıdan sonra, hemen pansiyondan yürüyüşe başlayarak önce neredeyse hiç kimsenin bilmediği Pednelissos Antik Kentini geziyoruz. Buradan devam ederek sırasıyla Üst Uçar, Orta Uçar ve nispeten daha çok bilinen Büyük Uçarsu Şelalelerini gezeceğiz. Aracımızla burada buluşarak saat 18:00 gibi Antalya havaalanında olacağız.
Toplam Yürüyüş : 11 km / 4 saat 45 dk.
Parkur derecesi : 2
Taşınması gerekli malzeme: En az 1 litre su (kişiye ve mevsime göre değişiklik gösterebilir), öğle yemeği malzemesi, (tarafımızdan verilecek), yedek malzeme, yüzmek isteyenler için mayo ve havlu.
 Öğlen yemeği dahil

 
Üç gece için oteller, tüm öğlen yemekleri, 3 akşam yemeği, arkeolog rehber, minibüs ile ulaşım ve araçla ilgili tüm masraflar, yemeklerde çay, kahve, su ve meşrubat.
Alkollü içecekler hiçbir yemekte dahil değildir.
Ören yeri ve müze girişleri dahil değil, müze kart alınmasını öneririz.

Notlar:

Başvuru için : info@equinox.com.tr / 0 532 282 23 24

 Yürüyüş parkurları için genel olarak 5 kademeli bir derecelendirme yapılır:

Verilen yürüyüş süreleri sadece yürünen süreyi kapsar, molaları kapsamaz ve ortalama bir yürüyüş hızı esas alınmıştır. Bu süreler, misafirlerimizin temposuna göre değişiklik gösterebilir.
Derece 1: Sadece günlük ihtiyaçlar için küçük bir çanta ile genellikle iyi bakımlı kolay takip edilen 5 – 10 Km arasında ve en fazla 200 – 400 metre iniş çıkışları olan parkurlardır. Normal yürüyebilen herkesin katılabilir.

Derece 2: Sadece günlük ihtiyaçlar için küçük bir çanta ile genellikle iyi bakımlı kolay takip edilen 15 km’ye kadar uzayabilen ve en fazla 600 – 800 metre iniş çıkışları olan parkurlardır.

Derece 3: Sadece günlük ihtiyaçlar için küçük bir çanta ile iyi bakımlı kolay takip edilen patikaların yan ısıra, artık az kullanılan daha küçük, yer yer taşlı ve çalılarla kaplanmış olabilen, bir uzman rehber gerektiren,  10 - 15 km’ye kadar uzayabilen, ve 800 - 1000 metre iniş çıkışları olabilen parkurlardır.

Derece 4: Çadır ve erzak taşımayı gerektiren, her türlü patikadan, ortalama 15 – 25 Km arasında ve mutlaka bir uzman rehber gerektiren, 1500 metreye kadar iniş çıkışları olabilen ve çadır konaklamalı parkurlar için kullanılır.

Derece 5: Çadır ve erzak taşımayı gerektiren, daha çok deneyimli yürüyüşçülerin kullanabileceği, 4- 5 güne kadar uzayabilen, her türlü patika ve bazen de patika olmayan yerlerden geçiş yapmayı gerektiren, bazen küçük çaplı malzemesiz kaya inişi veya çıkışı da olabilen, ortalama 15 – 30 Km arasında, 1500 - 2000 metreye kadar iniş çıkışları olabilen ve mutlaka bir uzman rehber gerektiren çadır konaklamalı parkurlardır.