Likya Yolunda Zirve'den Sahile

Likya Yolunda Zirve'den Sahile


Likya Yolunda az yürünen patikalar, zirvelerden sahile

 

2017 TUR TARİHLERİ

 

Tarih

Kişi Başı Fiyat

Tek Kişi Farkı

25 - 28 Mayıs

550.-TL

100.-TL

08 - 11 Haziran

550.-TL

100.-TL

 

 

 

 

 

 

Şehrin yoğun temposunda doğadan uzaklaşanlar için bir keşif, insanın maceracı ruhunu harekete geçiren bir aktivitedir yürüyüş turu. Doğayı bütün güzellikleri ve zorlukları ile birlikte yakından tanımanı, günlük sorunları unutup fiziksel olarak yorulsan da ruhsal olarak tam anlamıyla dinlenebilmeni sağlar. Kalabalıktan uzak, doğayla baş başa bir macera için seni Likya’ya bekliyoruz.
Güney kıyılarımızda boydan boya uzanan Toros Dağları’nın zengin kültürel ve doğal yapısı, bu tür maceralar için bizlere sonsuz seçenekler sunar. Gizli kalmış antik yerleşimleri, Akdeniz manzaralı karlı zirveleri, çam ve sedir ormanları, Yörük çadırları ve keçi sürüleri ile Adana’dan Fethiye’ye kadar doğudan batıya, kuzeyden güneye çok sayıda rota içerir.
Yörükler Beydağı ve Toros yaylalarını yüzyıllardır kullanıyorlar ve bu geleneklerini bugün hala sürdürüyorlar. Muhteşem güzellikteki yaylaları, uzayıp giden o kendine has kokusuyla sedir ormanlarını, Alakır gibi derin vadileri, hemen hiç bilinmeyen Likya’nın muhteşem güzelliğini keşfe, dağlarda taban tepmeye gidiyoruz.

1. Gün / Perşembe / Antalya – Ovacık
Sabah saat 09:00 gibi Antalya Havaalanında rehberimizle buluşuyoruz ve rotamızı Sahil Beydağları Milli Parkının muhteşem manzaralarla ve sedir ormanları ile dolu Sarıçınar Dağı’na çeviriyoruz. Hisarçandır köyünde aracımızdan inerek önce Üçsöğüt Yaylası’na, oradan da Oluk köyüne sedir ormanları içinde yürümeye gidiyoruz. Yürüyüş sonrasında aracımızla buluşup Ovacık köyünde bulunan Gül Lodge otele varıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Gül Otel’de.
Toplam Yürüyüş : 10 km / 6 saat
Parkur derecesi : 2
Taşınması gerekli malzeme: En az 1 litre su (kişiye ve mevsime göre değişiklik gösterebilir), öğle yemeği malzemesi, (tarafımızdan verilecek), yedek malzeme.
Öğlen ve akşam yemekleri dahil

 

2. Gün / Cuma / Tahtalı Dağ / Çıralı
Bu sabah yola erken çıkıyoruz. Aracımız bizi Altınyaka yakınlarında bırakacak ve buradan yürüyüşe başlayarak önce Belenyayla'ya ulaşacağız. Buradan bölgenin en yaşlı ve güzel sedir ormanlarından geçerek Sahil Beydağları’nın en yüksek zirvesi olan Tahtalı Dağ’ın eteklerini aşıp, Beycik köyüne iniyoruz. Aracımızla Beycik köyünde buluşarak buradan Çıralı’ya iniyoruz. Akşamüstü dileyenler için Çıralı / Olympos sahilinde yüzme molası. Akşam yemekten sonra, dileyenler için Yanartaş yürüyüşü. Akşam yemeği ve konaklama Çıralı Blue & White otelde.
Toplam Yürüyüş : 14 km / 8 saat
Parkur derecesi : 3
Taşınması gerekli malzeme: En az 1 litre su (kişiye ve mevsime göre değişiklik gösterebilir), öğle yemeği malzemesi, (tarafımızdan verilecek), yedek malzeme.
Öğlen ve akşam yemekleri dahil

 

3. Gün / Cumartesi / Arykanda – Apollonia - Aperlai / Kekova
Bugün aracımızla Çıralı’dan yola çıkarak, Likya’nın belki de en muhteşem antik kenti olan Arykanda’ya gidiyoruz. Bu şehrin Luwi dilindeki ismi olan Arykawanda yüksek kayalığın yanındaki yer anlamına geliyor ve tabii ki bu ismi yaslandığı Şahin Kaya’dan alıyor. Çam ormanları içine gizlenmiş bu kenti gezerken oldukça uzun bir yürüyüş de yapmak gerekiyor. Arykanda’dan sonra bölgede hala az sayıda da olsa bulanabilen yerel bir alabalık lokantasında yemek alıyoruz. Daha sonra Kekova bölgesine geçerek, antik Apollonia kentini geziyoruz ve buradan Aperlai kentine yürüyoruz. Aperlai kentini de gezdikten sonra tekneyle Kekova Üçağız köyündeki pansiyonumuza gidiyoruz. Akşam yemeği deniz kenarında bir lokantada ve konaklama Baba Veli pansiyonda.
Toplam Yürüyüş : 12 km / 7 saat
Parkur derecesi : 2
Taşınması gerekli malzeme: En az 1 litre su (kişiye ve mevsime göre değişiklik gösterebilir), yedek malzeme.
Öğlen yemeği dahil

 

4. Gün / Pazar / Kekova – Simena / Antalya dönüşler
Bugün sabah teknemize binerek Kekova batık şehir turuna çıkıyoruz. Öğle yemeğini teknede aldıktan sonra Simena antik kentini gezerek buradan Gökkaya Üzerinden Istlada antik kentine yürüyeceğiz. Burada aracımızla buluşarak Antalya’ya yola çıkıyoruz. Saat 19:00 gibi Antalya havaalanında olacağız.
Toplam Yürüyüş : 6 km / 4 saat
Parkur derecesi : 2
Taşınması gerekli malzeme: En az 1 litre su (kişiye ve mevsime göre değişiklik gösterebilir), yedek malzeme, yüzmek isteyenler için mayo ve havlu.
Öğlen yemeği dahil

 
Üç gece için oteller, tüm öğlen yemekleri, 2 akşam yemeği, arkeolog rehber, minibüs ile ulaşım ve araçla ilgili tüm masraflar, yemeklerde çay, kahve, su ve meşrubat.
Alkollü içecekler hiçbir yemekte dahil değildir.
Ören yeri ve müze girişleri dahil değil, müze kart alınmasını öneririz.

Notlar:

Başvuru için : info@equinox.com.tr / 0 532 282 23 24

 

Yürüyüş parkurları için genel olarak 5 kademeli bir derecelendirme yapılır:
Verilen yürüyüş süreleri sadece yürünen süreyi kapsar, molaları kapsamaz ve ortalama bir yürüyüş hızı esas alınmıştır. Bu süreler, misafirlerimizin temposuna göre değişiklik gösterebilir.
Derece 1: Sadece günlük ihtiyaçlar için küçük bir çanta ile genellikle iyi bakımlı kolay takip edilen 5 – 10 Km arasında ve en fazla 200 – 400 metre iniş çıkışları olan parkurlardır. Normal yürüyebilen herkesin katılabilir.

Derece 2: Sadece günlük ihtiyaçlar için küçük bir çanta ile genellikle iyi bakımlı kolay takip edilen 15 km’ye kadar uzayabilen, ve en fazla 600 – 800 metre iniş çıkışları olan parkurlardır.

Derece 3: Sadece günlük ihtiyaçlar için küçük bir çanta ile, iyi bakımlı kolay takip edilen patikaların yan ısıra, artık az kullanılan daha küçük, yer yer taşlı ve çalılarla kaplanmış olabilen, bir uzman rehber gerektiren,  10 - 15 km’ye kadar uzayabilen, ve 800 - 1000 metre iniş çıkışları olabilen parkurlardır.

Derece 4: Çadır ve erzak taşımayı gerektiren, her türlü patikadan, ortalama 15 – 25 Km arasında ve mutlaka bir uzman rehber gerektiren, 1500 metreye kadar iniş çıkışları olabilen ve çadır konaklamalı parkurlar için kullanılır.

Derece 5: Çadır ve erzak taşımayı gerektiren, daha çok deneyimli yürüyüşçüler için, 4- 5 güne kadar uzayabilen, her türlü patika ve bazen de patika olmayan yerlerden geçiş yapmayı gerektiren, bazen küçük çaplı malzemesiz kaya inişi veya çıkışı da olabilen, ortalama 15 – 30 Km arasında ve mutlaka bir uzman rehber gerektiren, 1500 - 2000 metreye kadar iniş çıkışları olabilen ve çadır konaklamalı parkurlar için kullanılır.