Likya Yolunda Zirve'den Sahile

Likya Yolunda Zirve'den Sahile


Gizli kalmış antik yerleşimleri, Akdeniz manzaralı karlı zirveleri, çam ve sedir ormanları, Yörük çadırları ve keçi sürüleri ile Likya Yolunun az bilinen rotalarını keşfetmeye gidiyoruz. 

Likya Yolunda az yürünen patikalardan, zirvelerden sahile

 

2017 TUR TARİHLERİ

 

Tarih

Kişi Başı Fiyat

Tek Kişi Farkı

25 - 28 Mayıs

650.-TL

110.-TL

08 - 11 Haziran

650.-TL

110.-TL

 

 

 

 

 

 

Şehrin yoğun temposunda doğadan uzaklaşanlar için bir keşif, insanın maceracı ruhunu harekete geçiren bir aktivitedir yürüyüş turu. Doğayı bütün güzellikleri ve zorlukları ile birlikte yakından tanımanı, günlük sorunları unutup fiziksel olarak yorulsan da ruhsal olarak tam anlamıyla dinlenebilmeni sağlar. Kalabalıktan uzak, doğayla baş başa bir macera için seni Likya’ya bekliyoruz.
Güney kıyılarımızda boydan boya uzanan Toros Dağları’nın zengin kültürel ve doğal yapısı, bu tür maceralar için bizlere sonsuz seçenekler sunar. Gizli kalmış antik yerleşimleri, Akdeniz manzaralı karlı zirveleri, çam ve sedir ormanları, Yörük çadırları ve keçi sürüleri ile Adana’dan Fethiye’ye kadar doğudan batıya, kuzeyden güneye çok sayıda rota içerir.
Yörükler Beydağı ve Toros yaylalarını yüzyıllardır kullanıyorlar ve bu geleneklerini bugün hala sürdürüyorlar. Muhteşem güzellikteki yaylaları, uzayıp giden o kendine has kokusuyla sedir ormanlarını, Göynük Kanyonu'nu, Likya'nın gizli kalmış antik kentlerini ve güzelliklerini keşfe, dağlara taban tepmeye gidiyoruz. 

 

1. Gün / Perşembe / Antalya – Ovacık / Kamp
Sabah saat 09:00 gibi Antalya Havaalanında rehberimizle buluşuyoruz ve rotamızı Sahil Beydağları Milli Parkının muhteşem manzaralarla ve sedir ormanları ile dolu Sarıçınar Dağı’na çeviriyoruz. Hisarçandır köyünde aracımızdan inerek önce Üçsöğüt Yaylası’na, oradan da Oluk köyüne sedir ormanları içinde yürümeye gidiyoruz. Yürüyüş sonrasında aracımızla buluşup Yayla Kuzdere’ye geçiyoruz ve yaklaşık 1,5 saatlik yürüyüşle Belenyayla’daki kamp alanımıza varıyoruz. Vardığımızda çadırlarımız ve kamp ateşimiz hazır olacaktır. Akşam yemeği ve konaklama Belenyayla’da kampta.

ÖNEMLİ NOT : Çadırlar, matlar ve tüm kamp malzemesi tarafımızdan getirilecektir. Katılımcıların uyku tulumlarını getirmeleri gerekmektedir.

Toplam Yürüyüş : 10 km / 6 saat ve 4 km / 1,5 saat
Parkur zorluk derecesi : 2
Taşınması gerekli malzeme: En az 1 litre su (kişiye ve mevsime göre değişiklik gösterebilir), öğle yemeği malzemesi, (tarafımızdan verilecek), yedek malzeme.
Öğlen ve akşam yemekleri dahil

 

2. Gün / Cuma / Tahtalı Dağ / Çıralı
Gökyüzündeki bütün yıldızları sayabildiğimiz bir gecenin ardından sabah erkenden yola çıkıyoruz. Buradan bölgenin en yaşlı ve güzel sedir ormanlarından geçerek Sahil Beydağları’nın en yüksek zirvesi olan Tahtalı Dağ’ın eteklerini aşıp, Beycik köyüne iniyoruz. Aracımızla Beycik köyünde buluşarak buradan Çıralı’ya iniyoruz. Akşamüstü dileyenler için Çıralı / Olympos sahilinde yüzme molası. Akşam yemeği ve konaklama Çıralı Blue & White Otelde.
Toplam Yürüyüş: 7 km / 4,5 saat
Parkur zorluk derecesi: 3
Taşınması gerekli malzeme: En az 1 litre su (kişiye ve mevsime göre değişiklik gösterebilir), öğle yemeği malzemesi, (tarafımızdan verilecek), yedek malzeme.
Öğlen ve akşam yemekleri dahil

 

3. Gün / Cumartesi / Maden Koyu – Olympos - Yanartaş
Sabah kahvaltının ardından 3 saatlik Çıralı – Maden yürüyüşümüze başlıyoruz. Maden’e vardığımızda güzel ve kalabalıklardan uzak bir koy bizi bekliyor olacak. Bu koyda yüzme molası verip tekne ile Olympos sahiline geri dönüyoruz ve Olympos antik kentini ziyaret ediyoruz. Burayı gezdikten sonra öğlen yemeği ve biraz şekerleme için vaktimiz olacak. Günün ikinci yürüyüşü Ulupınar’dan Yanartaş’a oluyor. Bu yürüyüşü akşamüstü yapıyoruz ki efsanevi Chimaera’nın alevlerini karanlığa doğru görelim (günün bu kısmı için yanınızda fener veya fenerli telefon bulundurmanız gerekiyor). Yanartaş’tan direk otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Çıralı Blue & White Otelde.

Toplam Yürüyüş : 3,5 km / 3 saat ve 5 km / 3 saat
Parkur zorluk derecesi : 2
Taşınması gerekli malzeme: Fener (veya feneri olan telefon), en az 1 litre su (kişiye ve mevsime göre değişiklik gösterebilir), öğle yemeği malzemesi, (tarafımızdan verilecek), yedek malzeme, yüzmek isteyenler için mayo ve havlu.
Öğlen ve akşam yemekleri dahil

 

4. Gün / Pazar / Marmara – Göynük – Antalya Havalimanı
Sabah kahvaltıdan sonra otelimizden ayrılıyoruz ve yönümüzü tekrar Beydağları’na çeviriyoruz. Bir saatlik araç yolculuğunun ardından Marmara (Mnamara) antik kentinin bulunduğu tepenin eteklerine varıyoruz. Burada piknik malzemelerimizi alıp aracımızdan ayrılarak dik yürüyüşümüze başlıyoruz. Bu yürüyüş bizi hiç tanınmayan ve ulaşılması zor muhteşem manzaralı Marmara’ya getiriyor. Antik dönemde Phaselis’in Büyük İskender’e şikayet ettiği bu kenti gezdikten sonra tepeden aynı yoldan aşağı iniyoruz ve yokuş aşağı yürüyerek Göynük Kanyonu’na ulaşıyoruz. Akşamüzeri Göynük’te küçük bir yüzme molası verip aracımızla buluşuyoruz ve Antalya Havalimanı’na transfer oluyoruz.

Toplam Yürüyüş : 5 km / 2 saat ve 7 km / 3 saat
Parkur derecesi : 2
Taşınması gerekli malzeme: En az 1 litre su (kişiye ve mevsime göre değişiklik gösterebilir), yedek malzeme, yüzmek isteyenler için mayo ve havlu.
Öğlen yemeği dahil

 

Üç gece için konaklamalar, tüm öğlen yemekleri, 2 akşam yemeği, arkeolog rehber, minibüs ile ulaşım ve araçla ilgili tüm masraflar, yemeklerde çay, kahve, su ve meşrubat.
Alkollü içecekler hiçbir yemekte dahil değildir.
Ören yeri ve müze girişleri dahil değil, müze kart alınmasını öneririz.

Çadırlar, matlar ve tüm kamp malzemesi tarafımızdan getirilecektir. Katılımcıların uyku tulumlarını getirmeleri gerekmektedir.

 

Notlar:

Başvuru için : info@equinox.com.tr / 0 532 282 23 24

 

Yürüyüş parkurları için genel olarak 5 kademeli bir derecelendirme yapılır:
Verilen yürüyüş süreleri sadece yürünen süreyi kapsar, molaları kapsamaz ve ortalama bir yürüyüş hızı esas alınmıştır. Bu süreler, misafirlerimizin temposuna göre değişiklik gösterebilir.
Derece 1: Sadece günlük ihtiyaçlar için küçük bir çanta ile genellikle iyi bakımlı kolay takip edilen 5 – 10 Km arasında ve en fazla 200 – 400 metre iniş çıkışları olan parkurlardır. Normal yürüyebilen herkesin katılabilir.

Derece 2: Sadece günlük ihtiyaçlar için küçük bir çanta ile genellikle iyi bakımlı kolay takip edilen 15 km’ye kadar uzayabilen, ve en fazla 600 – 800 metre iniş çıkışları olan parkurlardır.

Derece 3: Sadece günlük ihtiyaçlar için küçük bir çanta ile, iyi bakımlı kolay takip edilen patikaların yan ısıra, artık az kullanılan daha küçük, yer yer taşlı ve çalılarla kaplanmış olabilen, bir uzman rehber gerektiren,  10 - 15 km’ye kadar uzayabilen, ve 800 - 1000 metre iniş çıkışları olabilen parkurlardır.

Derece 4: Çadır ve erzak taşımayı gerektiren, her türlü patikadan, ortalama 15 – 25 Km arasında ve mutlaka bir uzman rehber gerektiren, 1500 metreye kadar iniş çıkışları olabilen ve çadır konaklamalı parkurlar için kullanılır.

Derece 5: Çadır ve erzak taşımayı gerektiren, daha çok deneyimli yürüyüşçüler için, 4- 5 güne kadar uzayabilen, her türlü patika ve bazen de patika olmayan yerlerden geçiş yapmayı gerektiren, bazen küçük çaplı malzemesiz kaya inişi veya çıkışı da olabilen, ortalama 15 – 30 Km arasında ve mutlaka bir uzman rehber gerektiren, 1500 - 2000 metreye kadar iniş çıkışları olabilen ve çadır konaklamalı parkurlar için kullanılır.