Likya'da Mavi Yolculuk ve Yürüyüş

Likya'da Mavi Yolculuk ve Yürüyüş


Likya'nın muhteşem coğrafyasını denizden keşfetmek için harika bir fırsat.. Bodrum Guletleri ile arkeolog rehber eşliğinde Likya keşfi ve Likya yolunda hem keyifli hem aktif masmavi bir tatil. 

 

2017 TUR TARİHLERİ

Tarih

Kişi Başı Fiyat

Tek Kişi Farkı

17 - 24 Haziran

4250.-TL

----

 

 

 

 

 

Mavi yolculuk çoğu kişi için bir hafta boyunca dinlenmek, sessiz koylarda uyumak, yüzmek, yemek-içmek ve dostlarla hoşça vakit geçirmek için bir tatil. Bizler bu tatile yukarıda saydıklarımızın yanı sıra günlük yürüyüşler, sea-kayak, antik kent gezileri ve dileyenler için tandem, dalış gibi aktiviteler de ekleyerek benzersiz bir tatil seçeneği ortaya çıkarttık. Bu turlarımız biraz pahalı, bunun nedeni ise sadece Bodrum Tekneleri kullanmamız ve her gezimizde olduğu gibi uzman arkeolog rehberler eşliğine bu turları düzenlememiz.
Bodrum Guletleri, binlerce yıldır sürdürülen bir geleneğin devamı. Önceleri Osmanlı Donanması için yapılan tekneler, daha sonra daha çok balıkçılık ama özellikle sünger avcılığı için kullanılmışlar. Bodrum’a sürgüne gönderilen Halikarnas Balıkçısı, bu süngerciler ile bütün Ege ve Akdeniz’i gezmiş, hayran kaldığı bu sahillere ve dantel gibi koylara ve tepelere dağılmış antik kentleri arkadaşlarına da göstermek için Azra Erhat, Bedri Rahmi gibi sanatçıları çağırmış ve onlarla bu yolculuklara çıkmıştır. Sonuç olarak misafirlerin ihtiyaçlarına cevap vermek için bu tekneler geliştirilerek, günümüzde klimalı, banyo ve tuvaletli kabinleri olan birer yüzen şaheserlere dönüşmüşlerdir. Likya sahilini gezmek için, bu Guletlerden daha iyi bir seçenek düşünülemez.

 

1. Gün / Cumartesi / Antalya – Arykanda / Finike
Sabah saat 10:00 gibi Antalya Havalimanı’na varıp rehberimizle buluşuyor ve yola çıkıyoruz. Bugün ilk durağımız, Likya’nın belki de en muhteşem antik kenti olan Arykanda. Bu şehrin Luwi dilindeki ismi olan Arykawanda yüksek kayalığın yanındaki yer anlamına geliyor ve tabii ki bu ismi yaslandığı Şahin Kaya’dan alıyor. Çam ormanları içine gizlenmiş bu kenti gezerken oldukça uzun bir yürüyüş de yapmak gerekiyor. Arykanda’dan sonra bölgede hala az sayıda da olsa bulanabilen yerel bir alabalık lokantasında yemek alıyoruz. Yemekten sonra Finike Yat Limanı’na inerek teknemize biniyoruz. Buradan hareket ederek 2 saatlik bir seyirden sonra, hemen Kekova Adasının doğusunda bulunan eşsiz güzellikteki Karaloz / Salyangoz koyuna gidiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme Karaloz.
Öğlen ve akşam yemekleri dahil 

 

2. Gün / Pazar / Kekova
Bugün ilk gezimiz teknemizle batık şehir olacak. Dalışa ve yüzmeye kapalı olan Kekova Adası’nın kıyılarının yakınlarından geçerken depremde yıkılıp yer yer 5 metreye kadar denize gömülmüş evlerin, hamamların duvarlarını, şehrin merdivenlerini ve limanı görüyoruz. Öğlen yemeği ve dinlenme için Gökkaya’dayız. Akşamüstü Gökkaya’dan çıkarak yaklaşık 3 saatlik bir yürüyüş yapıyoruz. Bu yürüyüşün sonunda Simena antik kentini görüyoruz. Kaleköy’de teknemizle buluşarak Fenerli Koy’a gecelemek üzere devam ediyoruz.
Öğlen ve akşam yemekleri dahil

 

3. Gün / Pazartesi / Kaş
Sabah kahvaltı ve yüzme molasından sonra Sıçak iskelesinde inerek Aperlai antik kentine 1 saatlik bir yürüyüş yapıyoruz. Aperlai kentini gezdikten sonra burada dileyenler şnorkel ile sualtındaki kalıntıları görebilir. Daha sonra teknemizle Aperlai’de buluşarak, dünyanın en eski batıklarından olan ve Bodrum Müzesinde sergilenen Uluburun batığının bulunduğu Uluburun’u geçerek Limanağzı’na varıyoruz. Burada öğlen yemeği ve dinlenme için vaktimiz oluyor. Daha sonra limanda yer olması durumunda Kaş Limanına girerek geceyi Kaş Limanında geçiriyoruz. (Kaş Limanında yer olmaması durumunda küçük tekne ile dileyenler akşam Kaş’a gidebilirler).
Öğlen ve akşam yemekleri dahil

 

4. Gün / Salı / Fırnaz – Xanthos – Patara / Fırnaz
Bugün sabah kahvaltıdan sonra hareket ediyoruz ve 3 saatlik bir seyirle Fırnaz koyuna geliyoruz. Burada dinlenme ve yemek molası veriyoruz. Öğleden sonra tekneden inerek Fırnaz koyundan Patara antik kentine su getiren Delikkemer’e yürüyüş yapıyoruz. Burada aracımızla buluşarak Likya’nın, Likya döneminde başkentliğini yapmış ve tarihinde en az iki kere düşman eline geçmemek için toplu intihar gerçekleştirmiş kahraman Xanthos’a gidiyoruz. Xanthos gezisinden sonra bu kez Roma İmparatorluk Dönemi’nde Likya başkentliği yapmış ve Noel Baba olarak da bilinen Aziz Nikholaos’un doğum yeri olan Patara kentine gidiyoruz. Patara gezisinden sonra aracımızla Kalkan limanına gidip teknemize varıyoruz. Geceleme Fırnaz Koyunda.
Öğlen ve akşam yemekleri dahil

 

5. Gün / Çarşamba / Yedi Burunlar – Gemiler Adası
Bugün teknemiz kahvaltıdan önce sabah saat 05:00 gibi hareket ediyor ve yaklaşık 4 saatlik bir seyirden sonra Gemiler adasına varıyor. Burada kahvaltı, dinlenme vakti ve öğle yemeği alıyoruz. Akşamüstü Gemiler adasına çıkarak adadaki kalıntıları geziyoruz ve gün batımını Gemiler Adasının zirvesinden izliyoruz. Geceleme Gemiler Adası koyunda.
Öğlen ve akşam yemekleri dahil

 

6. Gün / Perşembe / Kayaköy / Ağa Limanı
Bugün sabah kahvaltıdan sonra, yine yörük patikalarını kullanarak Kayaköy’e çıkıyoruz. Mübadeleden sonra terk edilmiş olan Kayaköy, ya da antik ismiyle Karmylassos, gerçekten de Türkiye’deki en büyüleyici ören yerlerinde bir tanesi. Kayaköy’ü gezdikten sonra burada öğle yemeği alıyoruz ve daha sonra farklı bir patika izleyerek teknemizle buluşmak üzere Gemiler adasına yürüyoruz. Tekneyle 2 saatlik bir seyir yaptıktan sonra Ağa Limanı koyuna gidiyoruz. Geceleme Ağa Limanında.
Öğlen ve akşam yemekleri dahil

 

7. Gün / Cuma / Lydae / Göcek Koyları
Sabah kahvaltıdan sonra 3 saatlik bir yürüyüşe çıkıyoruz. Ağa Limanından önce Lydae antik kentine yürüyoruz, burayı gezdikten ve Yörük Mutlu’da ada çayı içtikten sonra, Batık Hamam’a doğru yürüyüşümüze devam ediyoruz. Batık Hamam’da tekneyle buluşuyoruz ve günün kalanını yüzme ve dinlenme ile geçiriyoruz. Geceleme tenha bir Göcek koyunda.
Öğlen ve akşam yemekleri dahil

 

8. Gün / Cumartesi / Dönüşler
Bugün sabah kahvaltıdan sonra saat 10:00 gibi Göcek limanına yanaşıyoruz ve tekneden iniyoruz.

Yedi gece boyunca teknede konaklama, tüm yemekler, meşrubatlar, çay, kahve gibi içecekler dahildir. Teknede herhangi bir içecek satışı yapılmamaktadır ve alkollü içecekler fiyata dahil değildir. Tüm alkollü içecekleri misafirlerimizin tekneye binmeden almaları gerekmektedir.

Arkeolog rehber, gerektiğinde minibüs ile ulaşım ve araçla ilgili tüm masraflar dahildir.
Ören yeri ve müze girişleri dahil değildir, müze kart alınmasını öneririz.
Programdaki yürüyüşler arazi şartlarında yürüyebilen herkesin yürüyebileceği parkurlardır. İnişler ve çıkışlar ve yer yer uzun yürüyüşler vardır. Rehberimiz her yürüyüşten önce parkur hakkında bilgi verecektir. Parkur dereceleri 2 ve 3’ür. 

Notlar:

Başvuru için : info@equinox.com.tr / 0 532 282 23 24